BUCHTY,VDOLKY,KOBLIHY
BUCHTY
1 kg mouky polohrubé, 5 lžic cukru, 2 sušené kvasnice. 3 vajíčka, 16 g sádlo rozpuštěné , mléko asi 1/2 litr, muškátový oříšek špetka, soli. 1 van cukr. a citronová kůra. Vše zpracujeme a necháme kynout asi 1 1/2 hodiny. Nádivky můžete dát podle svého uvážení. Na plech dáváme více rozehřátého sádla a při pečení na vrchu potíráme sádlem.Spojem se dávají buchty dolů. Pečeme asi 25 minut na 18-200 st.
DVA RECEPTY NA TVAROHOVÉ BUCHTY
250 g tvarohu
2 vejce
5 lžic cukru
špetka soli
10 g vanilkového cukru
1 balíček prášku do pečiva
250 g hladké mouky
1-2 lžíce mléka pomazání
rozinky (volitelné)
1) Umixujeme vejce, cukr, vanilku a sůl. Smícháme s tvarohem.
2) Přidáme mouku a prášek do pečiva. Přimícháme do těsta.
3) Plech si vyložíme pečícím papírem.
4) Namočíme si ruce a z těsta si vytvoříme malé koláčky. Dáme si je na plech a pečeme 12 minut na 190 stupňů.
5) Nyní si pomažeme naše buchty mlékem a pečeme ještě dalších 5 minut!
6) Máme hotovo!
Tyto chutné tvarohové buchty podáváme se skořicí nebo borůvkovým sirupem
2.recept
500 g hladké mouky, 500 g polohrubé mouky, 1 kostka drozdi, 50 ml oleje-můžete dát i máslo , 500 ml mléka, 2-4 PL cukru , 1 vanilkový cukr, citronová kůra, 1 vejce, špetka soli, těsto můžeme udělat v pekárně, na náplň dáme 150 g mletého máku uvařeneho v 250 ml mléka a trochu cukru, po vychladnuti vmícháme sklenici povidel . Pečeme na 170 ° do zlatova, raději na nižším stupni, aby nepraskly .Před pečením dáme na každou buchtu kousek másla
BUCHTY "POVIDLOVKY"
Těsto zaděláno a vykynuto v pekárně, rozdělit na 18 dílů, dlaní roztlačit, naplnit lžící povidel a umotat buchtičku. Ukládat spojem dolů do máslem vymazaného hlubokého pekáče, každou buchtu ještě ze všech stran pomašlovat rozpuštěným máslem a nechat pod igelitem asi 45 minut kynout. Poté ještě svrchu pomazat rozpuštěným máslem a péct asi 40 minut na 170 stupńů. Hotové překlopit na prkénko a opět zpět třeba na tácek, potřít máslem a pocukrovat.
BUCHTY - RECEPT KVĚTUŠE GRAJCIAROVÉ
500 g hladké mouky
1/2 lžičky (opravdu velká špetka) soli
100 g másla
90 g krupicového cukru
1 vanilkový cukr nebo 8-10 g domácího vanilkového cukru
pár strouhnutí citronové kůry
30 g čerstvého droždí
250 ml vlažného mléka
2 žloutky
50-75 g rozpuštěného másla na pomazání buchet a pekáče
Na náplň:
500 g měkkého tvarohu (ne z vaničky)
hrst rozinek
2 vejce
3 lžíce cukru
1 vanilkový cukr (nikoli vanilinový)
Postup
Droždí a jednu lžičku cukru rozetřete v malé misce na kaši. Přilijte 50 ml vlažného mléka (pozor, mléko nesmí být v žádném případě horké, protože kvasinky v droždí byste jím spařili a usmrtili), přidejte lžíci mouky, promíchejte a nechte deset minut stát na lince. Po deseti minutách by měl kvásek zvětšit svůj objem a pokrýt se hustou pěnou. Nevzejde-li, dejte mu ještě pár minut, a zůstane-li bez zjevné aktivity i poté, začněte znovu s jiným droždím. Tohle je bohužel mrtvé.
Mouku prosijte do mísy, smíchejte s cukrem, vanilkovým cukrem, citronovou kůrou a solí. Máslo rozpusťte, ale nezahřívejte ho příliš, musí zůstat pouze vlažné. Uprostřed mouky udělejte důlek, vlijte do něj kvásek, vlažné mléko, máslo a žloutky. Vařečkou vše smíchejte na těsto. Mísu uchopte jednou rukou do náruče, posaďte se na pohodlnou židli a dál vařečkou propracovávejte, až těsto zjemní, bude sametově hladké a na jeho povrchu se začnou tvořit bubliny, asi 10-15 minut.Chcete-li si ušetřit námahu, použijte kuchyňskou mechanizaci, která je na hnětení těsta připravená – může to být robot s hnětacím hákem nebo hnětacím nástavcem anebo nechte u hnětení asistovat domácí pekárnu.
Propracované těsto přikryjte utěrkou a nechte, opět na teplém místě, dvě až tři hodiny kynout – čím déle, tím lépe. Nejpozději po každé hodině nezapomeňte těsto asi minutu znovu propracovat. Sice z něj tím vyženete vzduch vzniklý při kynutí, ale to jen dočasně. Činnost kvasnic se tím naopak zlepší.
Včas si připravte náplň, aby při plnění nebyla příliš studená z lednice. V misce rozetřete vařečkou tvaroh s cukrem a vejcem a nakonec vmíchejte i omyté rozinky. Pekáč o velikosti asi 30 x 40 cm zevnitř důkladně potřete částí másla určeného na vymazání.
Vykynuté těsto vyklopte na vál poprášený trochou mouky. Válečkem rozválejte na výšku necelého centimetru a nožem nebo rádýlkem rozkrájejte na kousky velikosti asi 6x6 cm. Do středu každého kousku položte vrchovatou lžičku náplně. Spojte k sobě všechny čtyři rohy těsta a stlačte strany, aby v uzlíčku nezůstaly žádné otvory. Spojem dolů ho položte na vymazaný plech a zažeňte všechny pochybnosti, zda z takové beztvaré hmoty může vzniknout parádní hranatá buchta. Může! Další zárodky buchet klaďte do řad na plech s jedno- až dvou centimetrovými rozestupy.
Troubu začněte předehřívat na 180 stupňů. Všechny uzlíčky těsta vydatně a důkladně potřete ze všech stran zbytkem rozpuštěného másla. Po upečení tak půjdou buchty snadno od sebe. Zatímco se trouba rozehřívá, nechte buchty na plechu ještě 15 minut až půl hodiny kynout.
Pekáč vložte do trouby a pečte 10 minut, poté snižte teplotu a dopékejte dalších 40-50 minut do zlatohněda. Buchty nabudou a vyplní mezery, takže z pekáčku se na vás usmějí tvary obecně požadované. Nebojte se na zkoušku vyjmout jednu buchtu, chvíli ji nechat vychladnout a poté roztrhněte, abyste se podívali, jak je propečná.
Buchty vyndejte z trouby, ale ponechte v pekáčku maličko zchladnout. Pocukrujte, vyjměte, rozdělte na jednotlivé kousky a ještě vydržte až téměř do úplného vychladnutí. Je to těžké, vlastně ten nejtěžší bod postupu, a máte v něm moji plnou podporu.
BABIČČINY MAKOVÉ BUCHTY
½ kg polohrubé mouky 100 g cukru Půlka kostky droždí Tuk na pečení (třetina kostky) Ztužený pokrmový tuk Půl pytlíčku prášku do pečiva Špetka soli 250 ml mléka (i na náplň) 1 vejce Postup: Nejdříve si uděláme kvásek (4 lžičky mléka, lžička cukru na 10 sekund do mikrovlnky a poté nadrobíme droždí). Zároveň si necháme rozpouštět tuk na pečení. Až je kvásek připravený, dáme ingredience (mléko, vejce, kvásek, mouka, cukr, sůl, tuk, prášek do pečiva) do mixéru/mísy a vytvoříme těsto. Necháme vykynout. Náplň vytvoříme povařením máku v mléku, až začne houstnout, tak přidáme cukr, lžíci medu, lžičku másla. Rozpuštěný pokrmový tuk dáme do pekáče, aby se v něm lehce „vykoupaly“. Vytvořené buchty tukem ještě potřeme a dáme péct na 200 °C asi 30 minut, dozlatova.
KYNUTÉ BUCHTY S MARMELÁDOU
200 g hladké mouky, 200 g polohrubé mouky,
250 ml. mléka,25 g droždí,1 ČL cukru,1 vejce,
50 g rozpuštěného másla,špetka soli,olej,
marmeláda
Postup přípravy receptu
Ve vlažném a oslazeném mléce necháme vzejít kvasnice. Vykynutý kvásek vlijeme do mísy s moukou, solí, rozpuštěným máslem a vejcem. Vypracujeme těsto, které se nelepí na stěny mísy a necháme na teplém místě vykynout. Asi po 20 min. těsto přemícháme a necháme znovu kynout. Na pomoučeném vále pak těsto rozdělíme asi na 12-15 hromádek /podle toho jak má každý rád velikost buchet/, které roztáhneme a doprostřed dáme kopeček marmelády. Opatrně zaděláme a pokládáme na vymazaný pekáč, každou buchtu pomažeme olejem a necháme ještě aspoň 10 min. odpočinout.
Pak pekáč vložíme do vyhřáté trouby a upečeme asi při 220st. asi 20 min /tyhle údaje jsou pouze orientační, každému trouba peče jinak/.
Upečené buchty přemístíme na talíř a pocukrujeme.
KOBLIHY
500 g hladké mouky,100 g krupicového cukru,100 g změklého másla,250 ml mléka ,42 g droždí,4 žloutky,sůl,panák Rumu,olej na smažení
Do osolené mouky uděláme důlek, vsypeme lžičku cukru z celkového množství, rozdrobíme droždí a zaljeme vlažným mlékem.
Žloutky ušleháme se zbytkem cukru a změklým máslem a panákem rumu a po vykynutí kvásku vlijeme do mísy ke kvásku a mouce. Vypracujeme vláčné těsto a odložíme na teplé místo kynout.
Po vykynutí a vyklopení na desku se silikonovou podložkou lehce propracujeme a rozdělíme na stejnoměrné kousky. Necháme chvilku odpočinout a mezi prsty tvoříme bochánky s důlkem uprostřed.
Ty potom v rozpáleném oleji smažíme dozlatova. Smažíme nejprve stranou s důlkem dolů!!
NEJLEPŠÍ MARMELÁDOVÉ KOBLIHY
500 g mouky,30 g čerstvého droždí,2,8 až 3 dl mléka,70 g cukru,
50 g másla,½ lžičky soli,2 žloutky,marmeláda,moučkový cukr
Smícháme si 100 ml teplého mléka společně s droždím a cukrem. Necháme vykvasit.
Do mísy si přidáme zbylé ingredience a přidáme si do ní také vykvašený kvásek.
Pomocí hnětení si připravíme těsto, které necháme kynout po dobu 1 hodiny na teplém místě. Poté opět prohněteme a necháme kynout 1 hodinu na teplém místě.
Připravíme si namočený vál a těsto si rozválíme na tloušťku zhruba 1,5-2 cm. Pomocí sklenice si vykrájíme kolečka, která postupně pokládáme na plech vyložený pečícím papírem. Do středu každé koblihy si uděláme malou dírku. Zakryjeme utěrkou a necháme si nakynout 25 minut.
Koblihy pečme v troubě na dozlatova na 180 stupňů.
Následně už jen vyndáme z trouby a do dírek ve středu koblihy navrstvíme marmeládu. A posypeme moučkovým cukrem.
TVAROHOVÉ MINIKOBLÍŽKY
200 g hladké mouky,250 g měkkého tvarohu,1 lžička krupicového cukru,6 lžic mléka,4 vejce,1 balení kypřicího prášku do pečiva
5 lžic rumu,špetka soli,špetka citrónové kůry,tuk na smažení,moučkový cukr na posypání
Všechny ingredience smíchejte a vypracujte hladké těsto.
Pomocí lžíce z těsta odkrajujte kuličky, které smažte v rozpáleném tuku a ještě teplé obalujte v moučkovém cukru.
TIP: Rum z ingrediencí určitě nevynechávejte, koblížky díky němu nenasáknou tolik tuku při smažení.
KOBLIHY BEZ DLOUHÉHO KYNUTÍ
2 1/2 hrnku hladké mouky,250 ml kefíru,5 lžic krupicového cukru,1vejce
3 lžíce oleje,1/2 lžičky jedlé sody,špetka soli,olej na smažení,moučkový cukr na posypání
Rozšlehejte cukr s vajíčkem, přilijte kefír a olej. Poté přisypte mouku smíchanou se solí a jedlou sodou. Vše pořádně promíchejte a vypracujte do hladkého těsta. Přikryjte mísu s těstem potravinovou folií a nechte přibližně 20 minut odpočívat.
Těsto vyválejte na přibližně 1 cm tlustý plát a pomocí koblihového kroužku, nebo hrnečku vykrajujte kolečka. Každému vykrojte malý kroužek uprostřed většího a již můžete smažit. Smažte koblížky z obou stran dozlatova.
KOBLIHY S RECEPTEM
KOBLIHY-DONUTY
2 hrnky polohrubé mouky,1 hrnek hladké mouky,1 hrnek vlažného mléka
1 kostku droždí,2 žloutky,½ vanilkového cukru,špetku soli,trochu citronové kůry,1 lžíci rumu,5 lžic krupicového cukru,5 lžic oleje
Dále: olej na smažení
Na ozdobu čokoládovou polevu, cukr se skořicí atd.
Nejprve uděláme kvásek: do většího hrnku rozdrobíme droždí, přidáme lžíci cukru a trochu vlažného mléka, zamícháme a necháme vykynout.
Všechny suroviny dáme do zadělávací mísy, přidáme vykynutý kvásek, uhněteme těsto, které necháme asi hodinu vykynout. Pak těsto vyválíme na silnější plát, vykrájíme kolečka a do každého menším vykrajovátkem vykrojíme kolečko, aby vznikl kroužek. Necháme ještě 15 minut nakynout a smažíme ve větší vrstvě oleje z obou stran dozlatova. Vyndáme na papírovou utěrku. Zdobíme dle chuti a fantazie.
HONZOVY VDOLKY
50 g vody 10 g cukru 10 g měkkého sádla 1-2 lžičky rumu špetka soli strouhaná citrónová kůra 100 g hladké mouky 3-5 g droždí (Asi nikdo nebude dělat tak malé množství těsta, ze kterého pak jsou tři vdolky.My jsme si doma vyrobili trojnásobné množství, ze 150 g vody, 30 g cukru, 30 g sádla, lžíce rumu, špetky soli, 12 g droždí a 300 g mouky.)Náplň: 250 g tvarohu 2-3 lžíce mléka 2-3 lžíce cukru (nebo sáček vanilkového cukru) (Ti, kdo rádi tvaroh pevnější, můžou přidat lžíci pudinku Creme Olé.)
Ve vodě s cukrem necháme vzejít droždí, přidáme zbytek surovin a vymísíme těsto.
U nás ho vymísil robot, po nakynutí jsem ho jen propracovala, rozdělila na 9 dílů a každého udělala "bulku". Všechny jsem je nechala asi 10 minut na lince odpočinout a zatím umíchala tvarohovou náplň.
BAVORSKÉ VDOLEČKY
Těsto:
50 g moučkového cukru,50 g měkkého másla,3 ks žloutky
500 g hladké mouky,30 g droždí,1/4 l mléka,2 lžíce rumu,
špetka soli,špetka nastrouhané citronové kůry
Na ozdobu:
1 kelímek povidel,250 g tvarohu,1 ks vanilkový cukr
100 ml 33 % smetany,moučkový cukr na posypání
Do vlažného mléka rozdrobíme droždí, přidáme cukr a lžíci mouky, lehce promícháme a necháme vzejít kvásek. Mezitím si vyšleháme žloutky s máslem. K vyšlehané směsi přidáme ostatní suroviny a kvásek a zaděláme těsto, které necháme cca hodinu kynou
Vykynuté těsto vyválíme na tloušťku cca 1 cm. Vykrájíme kolečka a necháme ještě 10 minut kynout.
o každého kolečka uděláme prstem důlek. Na hlubší pánvi rozehřejeme větší vrstvu oleje a kolečka vkládáme důlkem dolů.
Smažíme z obou stran a vyndáme na papírovou utěrku. Po zchladnutí potřeme povidly a tvarohem smíchaným s ušlehanou šlehačkou a cukrem. Pocukrujeme a podáváme. Z této dávky je cca 60 malých vdolečků.
VDOLEČKY ( přepis německého receptu z roku 1931 )
asi 2 dcl smetany ( plnotučné mléko ) - nebyl poměr, takto mi to vyšlo
1 droždí ( kvásek ),20 dkg hladké mouky,25 dkg polohrubé mouky,
povidla, marmeláda, tvaroh na strouhání, kysaná smetana,šlehačka,..( podle chuti)
Utřeme do pěny cukr,máslo,vejce a kůru. Přidáme mouky se solí,vykynutý kvásek a zapracujeme vlahou smetanou. Necháme kynout. Těsto vyválíme aspoň na 1,5 cm,vykrajujeme kolečka,doprostřed vytlačíme důlek a smažíme v tuku. Zdobíme dle libosti.
např.hrušková povidla, tvaroh a smetanu
SMAŽENÉ PUDINKÁČE
500g polohrubé mouky,65 g cukru,250 ml mléka,30 g droždí
60 g másla,1 ks vajec + 1 žloutek,špetka soli,2 lžíce rumu,
citrónová kůra z 1/2 citronu,olej na smažení
Krém
500 ml mléka,2 ks vanilkový pudink,4 lžíce cukru,125 g másla,
rum dle chuti
Postup:
2. Do mísy prosejeme mouku, přidáme špetku soli, zbytek cukru, citrónovou kůru, vejce se žloutkem, rum, zbytek mléka a rozpuštěné máslo (nesmí být teplé!). Vypracujeme hladké nelepící se těsto, poprášíme moukou, přikryjeme utěrkou a dáme na teplé místo vykynout.
3. Připravíme si pudinkový krém. Uvaříme pudink z 500 ml mléka, přidáme cukr. Necháme pudink vychladnout a poté přidáme máslo, rum a ušleháme pěkný hladký krém a dáme do lednice vychladnout.
4. Z vykynutého těsta vyválíme plát silný 1,5 cm. Pomoci hrnečku vykrojíme kolečka, přikryjeme je utěrkou a necháme vykynout.
5. Rozehřejeme si olej. Vdolky osmažíme dozlatova s obou stran. Z pánve je vyjmeme a dáme odkapat na ubrousek a poté je slepujeme vanilkovým krémem.